نفت و گاز

صنعت نفت از موثرترين و بزرگ‌ترين صنايع در جهان به ويژه ايران است. نفت، علاوه بر اين که منبع عمده تامين انرژي در دنياي امروز است، نقش مهمي ‌نيز در تعيين ميزان قدرت ملي و اعتبار بين ‌المللي کشورهاي مختلف ايفا مي‌ کند. بخش نفت در اقتصاد ايران سال ‌هاي زيادي است که عمده درآمد ملي کشور را تامين مي‌کند. صنعت نفت بخش های مختلفی دارد که شامل اکتشاف، استخراج، پالایش و انتقال است و بازاریابی محصولات نفتی را نیز شامل می شود.

افزایش ذخایر هیدرو کربوری و گاز طبیعی

در سال‌های پس از پیروزی انقلاب، ذخایر هیدروکربوری و گاز طبیعی ایران در نتیجه انجام فعالیت‌های اکتشافی افزایش داشته و در طی سال‌های ۱۳۵۷ تا پایان ۱۳۹۱ از ۱۴۵.۹۴ میلیارد بشکه به ۱۵۷ میلیارد بشکه رسیده است. ذخایر قابل استحصال گاز طبیعی نیز در طی این دوره از ۱۲.۷۵ تریلیون متر مکعب، به بیش از ۳۳.۶ تریلیون متر مکعب افزایش نشان می دهد.
افزایش در ذخایر هیدروکربوری و گاز طبیعی در سال‌های پس از انقلاب در حالی است که طی این دوره به طور تقریبی بیش از ۴۰ میلیارد بشکه نفت خام و بالغ بر ۲.۴ تریلیون مترمکعب گاز طبیعی استخراج شده است.


رشد قابل ملاحظه شاخص‌های مهم بخش گاز و گازرسانی

بررسی شاخصهای مهم بخش گاز و گازرسانی در سالهای ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۱ نیز برگ زرین دیگری است ازهمت تلاشگران عرصه نفت و گاز کشور. آمارهای ثبت شده در این دوره حاکی از افزایش مصارف داخلی گاز طبیعی( خانگی، تجاری، صنایع عمده و نیروگاهی) از ۶.۸ میلیون متر مکعب در روز به ۴1۵.۴ میلیون متر مکعب در روز است.
همچنین بررسی آمارهای سالهای ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۰ نشان دهنده افزایش احداث خطوط انتقال گاز طبیعی از ۲۹۰ کیلومتر به ۳۴ هزار و ۱۵۴ کیلومتر، افزایش تعداد انشعابات نصب شده از ۵۰ هزار انشعاب به بیش از ۸ میلیون و ۷۳۰ هزار انشعاب، افزایش خانوارهای تحت پوشش گاز طبیعی از ۵۱ هزار خانوار به بیش از ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار است.

 قبل از انقلاب پول نفت ایران ناجی صنایع ورشکسته آمریکا

با این خریدها ایران در آن زمان مجهز به جدیدترین تجهیزات روز دنیا بود. اما کشورمان در برخی موارد مسئول احیای کارخانه‌های برشکسته و بحران زده آمریکایی مانند نورتروپ گرومن آمریکا بود یعنی پول نفت ما وسیله‌ای برای احیای صنایع تسلیحاتی آمریکا در دوران پهلوی بود. به طور مثال شرکت گرومن که تولید کننده هواپیمای اف ۱۴ است، در برهه‌ای که دچار ورشکستگی کامل شده بود با گرفتن سفارش ۸۰ فروندی هواپیمای اف ۱۴ و دریافت پول‌های آن از ورشکستگی رهایی پیداکرد و دوباره به چرخ تولیدات خود بازگشت.

تولید فراورده‌های اصلی پایشگاه‌ها ۲/۴ برار شد.

پس از انقلاب تا پایان سال ۱۳۸۸ تولیدات پنج فراورده اصلی پالایشی، نسبت به قبل از انقلاب با رشدی بالغ بر ۱۳۵/۵ درصدی حدود ۲/۴ برابر شده است. در این مدت مجموع تولید پنج فراورده اصلی (گاز مایع، بنزین، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره) از ۹۹/۷۴ میلیون لیتر در روز به بیش از ۲۳۵.۷۳ میلیون لیتر در روز افزایش یافته است. با همه این اوصاف، آنچنان که مطرح شد با پیروزی انقلاب اسلامی، بساط سوءاستفاد‌های غربی‌ها از نفت کشور برچیده شد و در این عرصه، نظام، انقلاب و مردم به استقلال نایل شدند.

بعد از انقلاب، دست ایادی غرب و خارجی‌ها از نفت کشور کوتاه شد و بسیاری از عوامل غربی‌ها از این کشور رفتند و در شرایطی این موفقیت حاصل شد که هنگام بازگشت به کشورشان، مستشاران خارجی، به‌طور رسمی اعلام می‌کردند به زودی باز خواهیم گشت.

قطع ید خارجی‌ها از صنعت نفت، یکی از بزرگ‌ترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در صنعت نفت

اساسا وجود نفت در کشور‌های خاورمیانه یکی از اصلی‌ترین دلایل و عوامل تلاش کشور‌های استعماری و استکباری جهان برای نفوذ در کشور‌های نفت خیز به شمار می‌رود و با مطالعه سیر تاریخ خاورمیانه (در دوران معاصر)، این واقعیت مسجل می‌شود که بخش اعظم توطئه‌های غربی‌ها در این منطقه با هدف دستیابی، دسترسی و چپاول منابع نفتی انجام گرفته، رویه‌ای که در حال حاضر همچنان در حال ادامه و استمرار است.

بعد از انقلاب، دست ایادی غرب و خارجی‌ها از نفت کشور کوتاه شد و بسیاری از عوامل غربی‌ها از این کشور رفتند و در شرایطی این موفقیت حاصل شد که هنگام بازگشت به کشورشان، مستشاران خارجی، به‌طور رسمی اعلام می‌کردند به زودی باز خواهیم گشت.

در دوران پیش از انقلاب، صنعت نفت کشور دچار وابستگی عمیقی به عوامل خارجی بود، اما در حال حاضر مدیریت منابع و حوزه‌های نفتی این مرز و بوم از سوی فرزندان ایران اسلامی هدایت و محقق می‌شود و این موفقیت در شرایطی حاصل شده که در طول چهار دهه گذشته، ۸ سال جنگ و تحریم‌های ظالمانه بسیاری به مردم، کشور و نظام تحمیل شده است.

در بسیاری از کشور‌های نفت خیز، شرکت‌های چند ملیتی، اداره کننده امور نفتی آن‌ها هستند، اما در ایران اسلامی حتی در شرایطی که قرارداد‌هایی با شرکت‌های چند ملیتی منعقد می‌شود، زمام امور دست خودمان است و این شرکت‌ها برخی از امور تعریف شده را در چارچوب‌هایی مشخص انجام می‌دهند و با اتمام مأموریتشان می‌روند.


افزایش تولید و فروش نفت، گاز، مایعات و میعانات گازی

متوسط تولید گاز غنی از ۱۱۰ میلیارد متر مکعب به ۹ / ۵۵۱ میلیارد متر مکعب، میزان تولید مایعات و میعانات گازی و نفتي که از ۳۱/۳ هزار بشکه در روز به ۲ / ۴۴۸ هزار بشکه در روز، تزریق گاز به میادین نفتی که از ۷ / ۲ میلیون متر مکعب در روز به ۷۷/۷ میلیون متر مکعب و عملکرد حفاری از متوسط ۱۱۷ هزار متر در سال قبل از انقلاب به ۶ / ۴۹۱ هزار متر تا سال ۱۳۹۰ رسيده است.