ایران در رتبه 4ام مقالات فناوری نانو

ایران موفق به حفظ جایگاه چهارمی خود در فهرست کشورهای دارای بیشترین انتشارات علمی در حوزه نانو فناوری گردید. در سال 2018 میلادی، بیش از 166 هزار مقاله نانویی در پایگاه «Web of Science» نمایه شده‌ است که سهمی 9.7 درصدی از کل مقالات نمایه شده در این پایگاه را شامل می‌شود. کشورهای چین، آمریکا، هند، ایران و کره جنوبی، با سهمی 74 درصدی از مقالات انتشاریافته، رده‌های اول تا پنجم کشورهای برتر را به خود اختصاص داده‌اند.

بنا بر آخرین گزارشات انتشاریافته از سوی پایگاه آمار و اطلاعات استت‌نانو «StatNano»، از نظر موضوعی، رشته‌های شیمی، مواد، فیزیک و علوم مهندسی، به ترتیب دارای بیشترین سهم در مقالات نانویی در سال 2018 هستند. همچنین آکادمی علوم چین، دانشگاه آزاد اسلامی ایران، آکادمی علوم روسیه و دانشگاه شینهوای چین، دارای بیشترین تعداد مقالات نانویی در سال 2018 بوده‌اند.

گفتنی است، تعداد مقالات انتشار یافته در این سال، رشدی 7 درصدی را در مقایسه با سال قبل نشان می‌دهد. طی سال‌های اخیر، سهم مقالات نانویی از کل انتشارات علمی، روندی کاملاً صعودی داشته است و بجز سال 2015 که یک کاهش نسبی در این زمینه را شاهد هستیم، در مابقی سال‌ها، رشد مقالات نانویی محسوس بوده و در سال 2018 میلادی، به بیشترین میزان خود رسیده است.

 ایران در سال 2018، موفق به انتشار 9662 مقاله در حوزه نانو فناوری شده است که سهمی 5.81 درصدی در کل مقالات نانویی انتشاریافته را به خود اختصاص داده است.

بنابه گفته قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال حاضر نانو در رتبه 4 تولیدات مقالات جهان قرار گرفته که برای کشور یک امتیاز است؛ 6.4 درصد سهم مقالات نانو هم در سال 2020 وجود داشته، 38 درصد تولیدات علمی جهان اسلام را نیز مقالات جمهوری اسلامی ایران به خود اختصاص داده و همچنین 30 درصد پتنت‌های خارجی و بین‌المللی را نیز کسب کرده‌ایم.