بیمارستان سازی

ارتقای سطح سلامت و بهداشت در شهرها و روستاها، افزایش تعداد پزشكان، توسعه صنعت داروسازی، كاهش مرگ و میر نوزادان و مادران باردار، كنترل و ریشه كنی بیماری های واگیردار، رشد و بهبود تغذیه، توسعه بیمه های درمانی، ابداع و دستیابی به روش های درمانی بیماری های صعب العلاج، دسترسی به آب آشامیدنی سالم و توسعه زیرساخت های فاضلاب، افزایش امید به زندگی، افزایش سرمایه گذاری در بخش سلامت، پوشش همگانی خدمات درمانی و پزشكی در سایه اجرای طرح تحول سلامت در دولت یازدهم تنها گوشه ای از رهاوردهای انقلاب اسلامی برای درمان و سلامت مردم ایران بوده است.

پیشرفت ایران در تأمین سلامت مردم

تأسیس خانه بهداشت و استقرار بهورزان زن و مرد به عنوان كارگزاران شبكه بهداشت و درمان، هزاران روستای ایران را از تاسیسات و منابع انسانی برای توسعه بهداشت و درمان بهره مند ساخت. در بسیاری از این مراكز كه طی برنامه های اول و دوم توسعه احداث شدند، مراقبت های اولیه بهداشت فردی و خانواده به روستاییان آموزش داده شد. بر اساس تازه ترین گفته های «ایرج حریرچی» سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، یك هزار و ۹۹۰ خانه بهداشت طي سال هاي ٩٣ و ٩٤ در روستاها ساخته شده است. همچنین، ۳ هزار و ۳۶ مركز بهداشت تجهیز و ۲ هزار و ۷۷۰ محل استقرار پزشك، تعمیر و تجهیز شده است. اكنون نیز، ۶ هزار و ۸۵۲ پزشك عمومي در روستاها به فعالیت مشغول اند.
افزایش تعداد بیمارستان بعد از انقلاب

براساس اعلام معاونت درمان وزارت بهداشت، طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد تخت های بیمارستانی از ۵۶ هزار تخت در سال ۱۳۵۶، به ۱۲۸۱۴۲ افزایش یافته و همچنین در این بازه زمانی، افزایش ۱۰۰ برابری سرمایه گذاری در بخش بهداشت و درمان، منجر به رشد ۴۰۰ درصدی شاخص های بهداشتی و درمانی شده است.
در این زمینه تعداد بخش های دیالیز در این مدت رشد چشمگیر داشته و از ارتقای کیفیت برخوردار شده است. تعداد اهداکنندگان مرگ مغزی و تعداد پیوند کبد، قلب و ریه نیز افزایش یافته است.


تأسیس ۲۰ بیمارستان توسط سپاه

بعد از اینکه جنگ تحمیلی به پایان رسید، معاونت بهداشت و درمان سپاه به فکر افتاد تا این ظرفیت ایجاد شده در جنگ تحمیلی را حفظ، توسعه و ارتقاء بخشد. هدف معاونت بهداشت و درمان سپاه از یک جهت ارائه خدمات به خانواده های سپاه، نیروهای مسلح و آحاد مردم کشورمان و از جهت دیگر توسعه و پیشرفت طب رزم برای حوادث احتمالی بود.
سپاه در حوزه بهداشت و سلامت جامعه حدود ۲۰ بیمارستان را تا کنون در سطح کشور تأسیس کرده است که این مراکز عموماً بر اساس درجه و رتبه بندی که وزارت بهداشت انجام می دهد، جزء باکیفیت ترین و بهترین بیمارستان های سطح کشور از لحاظ ارائه خدمات به بیماران می باشند. بیمارستان بقیه الله در تهران به صورت پیوسته، بالاترین رتبه کشوری را طی چندین سال گذشته کسب کرده است. در بیمارستان های سپاه علم و دانش در کنار تقوا و روحیه جهادی توانست خدمات خوبی را مردم ارائه دهد.

۱۱۰۰طرح برای توسعه به بیمارستان ها

محمد آقاجانی گفتند: از نظر توسعه فضای فیزیکی و زیرساختی نظام سلامت در حوزه درمان، شاهد بزرگترین و بی‌سابقه‌ترین طرح توسعه بیمارستانی در این دولت است و هم اکنون در ۶۰۰ بیمارستان کشور طرح‌های مختلف توسعه در حال اجراست.
معاون وزیر بهداشت گفت: این طرح‌های توسعه‌ای شامل بخش‌های ICU،‍‍CCU، اورژانس، بخش های سرطان و بلوک‌های جدید زایمان است، تعدادی از این طرح‌های توسعه‌ای تمام شده و تعداد دیگری نیز در شرف اتمام است و با پایان این پروژه‌های عمرانی، زیر ساخت‌های جدیدی برای افزابش کمی و کیفی خدمات درمانی در بخش دولتی ایجاد می‌شود.

آقاجانی افزود: علاوه بر آن ۵۴ هزار تخت بیمارستانی موجود کشور که معادل ۵۰ درصد کل تخت های بیمارستانی دولتی است در سه سال گذشته به طور کامل نوسازی شدند.


جمع بندی

هوشمند شدن خدمات بیمارستانی ابعاد وسیعی دارند از جمله در نوع ارائه خدمت، در جابه جایی بیمار، در مراقبت از بیمار و در تبادل اطلاعات بیمار و در بیمارستان های نوین دنیا به موضوع هوشمند سازی توجه ویژه‌ای می شود.

مسئله مهم دیگر در بیمارستان‌ها، بحث ایمنی بیمار است، که در واقع اولویت اول بیمارستان سازی در دنیاست و در طراحی های نوین بیمارستانها بر ایمنی بسیار تاکید می‌شود و این اتفاق در کشور ما نیز باید بیفتد.