پیام رئیس هیئت مدیره

رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب، عامل عزت و پیشرفت ایران در همه عرصه ها، در چهل سال اول را در مدیریت جهادی الهام گرفته از ایمان اسلامی واعتقاد به اصل “ما می‌توانیم”دانسته و برای تحقق فرآیند انقلاب اسلامی و آزرمان های بزرگ نظام در گام دوم انقلاب اعلام کردند؛

انقلاب وارد دومین مرحله خودسازی و جامعه پردازی  و تمدن سازی شده است. گام دومی که باید در چارچوب “نظریه نظام انقلابی” و با “تلاش و مجاهدت جوانان ایران اسلامی” به سوی تحقق ولایت نظامی (ارواحنا فداه) برداشته شود.

همچنین تاکید فرمودند برای “ملی نمودن مسیر افتخارآمیز به سوی آرمان های بلند اسلامی مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعالان جوان، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی نظام پیشرفته‌ی اسلامی بسازند.”

لذا با توجه با تاکیدات معظم‌له به وجود اهمیت مدیریت جهادی در گذشته، حال و آینده نظام اسلامی و نحقق سرفصل های اساسی و توصیه های هفت گانه و بیانیه گام دوم (علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی  و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی) به روشنی می توان دریافت که تنها راه ورود انقلاب اسامی به دومین مرحله ی خودسازی، جامعه پردازی  و تمدن سازی در عرصه رهبری، مدیریت و اداره نظام اسلامی  و فرآیند بزرگ چهل سالدوم الزاماَ مدیریت جهادی است و همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سال ۹۳ در این خصوص فرمودند: این هویت ماست، این جیثیت ماست، این آینده ماست، این ترسیم کننده سرنوشت ماست و … اگر مدیرت جهادی بود اقتصاد هم پیشرفا می کند، فرهنگ هم پیشرفت می کند و ملتی که اقتصاد پیشرفته داشته باشد در اوج قرار می گیرد و تحقیر نمی شود.

لذا در مورد بیانیه گام دو انقلاب و ارتباط حیاتی آن با مدیریت چهادی لازم است به چند نکته اشاره نمایم.

۱.یکی از مهمترین شاخص های مدیریت جهادی، تبعیت از فرامین، توصیه هاو منویات امام و رهبر و جامعه اسلامی است.

در حافظه تاریخ تمدن های توحید همواره تبعیت از امام مهمترین اصل ایجاد، شکل گیری، حیات و تداوم جوامع و ساختار های اهی بوده است و میزان توفیقات و تحقق آرمان های حکومتی نسبتی مستقیم با ولابت پذیری آنان داشته است، لذا مهمترین اصل جهش تمدنی پیش رو تبعیت مطلق از رهبری  و پیاده سازی اوامر و نواهی امام امت اسلامیمی باشد.

۲.شاخص دوم استقامت و مقاومت فعال در  برابر دشمنان و موانع:

یکی از مهمترین اصل جهاد و عمل مجاهدانه در راه خدا ئ تلاش بی ئقفه در مقابل چالش های خصمانه می باشد که موجب عزم جدی  برای انجام کارهای بزرگ و تحقق آرمان های الهی می شود.

۳.شاخص سوم جهاد  کبیر است.

خدا در قرآن کریم به مومنان امر می کن: فَلَا تُطِعِ الْكَافِرِينَ وَجَاهِدْهُمْ بِهِ جِهَادًا كَبِيرًا”فرقان آیه ۵۲” (یعنی از کافران و دشمنان اطاعت مکن و بدین وسیله با آنان جهاد کن، جهادی بزرگ) لذا مسئولان ارشد نظام اسلامی موظفند در راهبردها و سیاست های کلان نظام اسلامی عدم تبعیت از دشمن را سرلوحه تمامی مناسب های اداره نظام اسلامی قرار دهند.

۴.شاخص چهارم نترسیدن از دشمن است.

خداوند در قرآن کریم می فرماید: الَّذِينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِيمَانًا وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ “آل عمران آیه ۱۷۳”

(مومنان و مجاهدان واقعی) کسانی بودند که وقتی مردم به آنان می گفتند کافران علیه شما اجتماع نموده اند و از آنان بترسید، بر ایمانشان افزوده و گفتند: خداوند برای ما کافی است و او بهترین پشتیبان و یاور و مدافع ماست.

لذا یکی از ویژگی های مهم ملت و دولت نترسیدن از دشمنان و شیاطین است همان رمز موفقیت چهل سال گذشته که می تواند در گام دوم انقلاب دشمنان را ناکام نماید.

۵.شاخص پنجم سخت کوشی و تلاش بی وقفه است.

یقینا مجاهدت مومنانه بدون تلاش فراوان و استقامت کارساز نیست، راه سخت و تحقق آرمان های بزرگ گام دوم انقلاب نیازمند این مهم اسن که خداوند له مجاهدان می فرماید: وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّىٰ نَعْلَمَ الْمُجَاهِدِينَ مِنْكُمْ وَالصَّابِرِينَ وَنَبْلُوَ أَخْبَارَكُمْ “محمد آیه ۳۱”

رهبر معظم انقلاب درباره سخت کوشی  و تلاش بی وقفه می فرماید: ( جهاد یعنی تلاش بی وقفه همراه با خطر پذیری و پیشرفت و امید به آینده) و در ضرورت جهاد می فرماید: جهاد مداوم، نیاز همه است، همه پیشرفت ها، همه تمدن ها سازی ها، به برکت مجاهدت دائم شده است.

۶.شاخص ششم توکل وصبر است.

در تفسیر نمونه دیل آیه الَّذِينَ صَبَرُوا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ “عنکبوت آیه ۵۹” آمده است:

اگر درست بیندیشیم، ریشه همه فضایل انسانی همین “صبر” و “توکل” است.

“صبر” عامل استقامت در برابر موانع و مشکلات و “توکل” امگیزه حرکت این راه پرفراز و نشیب است. در حقیقت برای انجام عمل صالح باید از این دو فضیلت اخلاقی مدد گرفت و بدون این دو، انجام عمل صالح در مقیاس وسیع هرگز امکان پذیر نیست.

رهبر معظم انقلاب درباره توکل و صبر می فرماید: تنها راه خلاصی از کید دسمنان، توکل به خدا و صبر در میدان و مجاهدت است.

۷.شاخص هفتم ایثار با مال، جان و آبرو است.

تحقق گام دوم انقلاب مستلزم ایثار با مال و جان و تمام هستی مومنان است که یکی از مهمترین ویژگی های جهادی در راه خدا تجارت پر سور و بی نظیری است که نتیجه آن فتح و پیروزی است خداوند متعال در این خصوص می فرماید:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَىٰ تِجَارَةٍ تُنْجِيكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ_تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ ۚ ذَٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ “صف آیه۱۰-۱۱”

مقام معظم رهبری ایثار را لازمه جهاد دانسته و می فرمایند: جهاد باید همراه با ایثار باشد والا جهاد نخواهد بود.

۸.شاخص هشتم اصل خدمت با نیت الهی است.

قرآن کریم راه الهی مجاهدان را وابسته به خلوص نیت می داند:

وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ “عنکبوت آیه ۶۹”

رهبر معظم انقلاب می فرماید: نیت اگر خدایی باشد، جهاد انسان فی سبیل الله است وقتی انسان برای اعلای کلمه حق، اعلای کمه اسلام، عزت بخشیدن به امت اسلامی و ملت مومن و مسلمان ایران تلاش می کند این می شود جهاد فی سبیل الله

۹.شاخص نهم بن بست شکنی است.

مدیر جهادی در مسیر تحقق آرمان های بلند الهی خود برای عبور از موانع و مشکلات و اثبات شکست ناپذیر بودن و نترسیدن از تنگناها و یقین به گشایش و وعده های الهی و رسیدن به هدف در بدترین شرایط و اثبات کارآمدی دین باید بن بست ها را بشکند.

یکی از زیباترین آیات قرآنی با برون رفت از مشکلات و بن بست ها و رسیدن به مطلوب این آیات است:

وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا_وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ ۚ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ۚ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ ۚ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا “طلاق آیه ۲_۳”

پایه های بنبستشکنی از منظر معارف دینی:

۱. ایمان به خداوند

۲. تقوا پیشگی

۳. توکل به خداوند

۴. استقامت و پایداری

۵. انعظاف پذیری

۶. باور به وعده های الهی

۱۰.شاخص دهم سعه صدر است

نظام های الهی همواره با مشکلات، نارسایی ها و موانع گوناگونی روبرو است، تامین اهداف یک حکومت مستلزم تحمل سختی های فراوان برای رهبران و مدیران حکومتی است اگر بردباری، مقاومت، آرامش  و آستانه تحمل وجود نداشته باشد پیشامد های ناگواری اتفاق خواهد افتاد که مقبولیت و مشروعیت مسئولان و حاکمان را زیر سوال می برد به همین دلیل خداوندمتعال بر سر پیامبر اسلام منت می نهد و به او سینه گشاده (أَلَم نَشرَح لَکَ صَدرَکَ) مرحمت می کند تا او بتواند با برقراری حکومت الهی اهداف بعثت خود را پیاده سازد. حضرت موسی نیز پس از ابلاغ رسالت از خداوند درخواست شرح صدر نمود تا بتواند بار سنگین رسالت و امامت امت و مدیریت جامعه توحیدی را بردوش بگیرد. بنابراین یکی از شاخص های مسئولان و حاکمان نظام اسلامی در تحقق آرمان های بزرگ در گام دوم انقلاب آراستگی به شرح صدر می باشد. امید است گفتمان سازی فرهنگ مدیریت جهادی و پیاده سازی مؤلفه ها وشاخص های آن در عرصه اداره نظام اسلامی موجبات تحقق منویات و انتظارات رهبر معظم انقلاب اسلامی را در گام دوم فراهم سازد.

محمد حسین سپهر